Kod IMO 1.20
Po ukończeniu przeszkolenia uczestnik otrzymuje "Świadectwo przeszkolenia w zakresie ochrony przeciwpożarowej - stopień podstawowy" – "Certificate of Basic Safety Training in Fire Prevention & Fire Fighting" zgodnie z wymogami prawidła VI/1 Konwencji STCW.
Cena 280 PLN
+ 20 PLN dla Urzędu Morskiego za certyfikatProgram szkolenia
Program szkolenia uaktualniającego obejmuje takie zagadnienia jak: przypomnienie wiedzy ogólnej z tematyki ochrony ppoż na statkach morskich. Zasady zapobiegania i zwalczania pożarów na statkach morskich. Program szkolenia obejmuje także ćwiczenia praktyczne na poligonie pożarowym z zakresu gaszenia pożarów przy użyciu gaśnic różnego typu. Gaszenie pożarów wodą i pianą. Przejście przez przestrzeń wypełnioną pianą lekką. Użycie aparatów oddechowych i ucieczkowych. Przejście przez zadymione pomieszczenia w aparatach oddechowych na sprężone powietrze. Po zaliczeniu szkolenia kursant otrzymuje certyfikat wystawiony przez Urząd Morski stwierdzający, że kursant jest odpowiednio przeszkolony w zakresie podstawowym ochrony przeciwpożarowej zgodnie z wymogami prawidła VI/1 Konwencji STCW.
Czas trwania
- łącznie: 7 godzin
- wykłady: 2 godziny
- ćwiczenia: 5 godzin
- liczba dni: 1
Wymagania wstępne
Posiadanie ważnego świadectwa/certyfikatu z przeszkolenia w zakresie ochrony przeciwpożarowej stopnia podstawowego lub świadectwa/certyfikatu w zakresie ochrony przeciwpożarowej stopnia podstawowego, które utraciło ważność w okresie nie dłuższym niż rok przed rozpoczęciem przeszkolenia, oraz udokumentowanie co najmniej 6-cio miesięcznej praktyki pływania odbytej w okresie ostatnich 5-ciu lat przed rozpoczęciem przeszkolenia /wyciąg pływania/.
Informacje dodatkowe
- Uczestnicy kursu zobowiązani są posiadać na ćwiczenia praktyczne na poligonie p.poż. dres lub kombinezon, obuwie sportowe oraz rękawice ochronne.
Sposób oceny
- Zaliczenie w formie testu pisemnego oraz demonstracji umiejętności.
Uwagi
Otrzymany certyfikat zachowuje ważność przez okres 5 lat i podlega uaktualnieniu.
Podstawy prawne
Program przeszkolenia realizowany jest w oparciu o Ramowe Programy Przeszkoleń w Zakresie Bezpieczeństwa i Ochrony – Załącznik nr 2 pkt 2.k do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 05 lutego 2014 r – Dz.U. 2014r poz.239 w sprawie ramowych programów przeszkoleń dla członków załóg statków morskich, oraz Rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 23.04.2018r Dz.U.z 2018r poz.802 w sprawie wyszkolenia i kwalifikacji członków załóg statków morskich